Amerika’da Kamu Açığı Korkunç Rakamlara Ulaştı

Amerika'da Kamu Açığı Korkunç Rakamlara Ulaştı

ABD kongre bütçe ofisi, salgının ülke kamu açığını geçen haziran ayında 863 milyar dolara kadar yükselttiğini bildirdi. Konuyla alakalı açılama yapan kongre yetkilisi, “Bu yıl haziran ayında federal bütçe açığımız, geçen yıla göre 8 milyar dolarlık açıkla karşılaştırıldığında 863 milyar dolar oldu. Bu artış, 2020 salgınının neden olduğu ekonomik bozulmanın ve federal hükümetin buna verdiği yanıtın bir sonucudur.” dedi.

2020 mali yılının ilk dokuz ayında, federal bütçe açığı Ekim 2018’den Haziran 2019’a tekabül eden geçen yıla göre 2.7 trilyon dolar seviyesinde yer aldı. Söz konusu bu 9 ayda ayda gelir %13, giderler %49 daha yüksek oldu.

Sorumlu bütçe başkanı virüse çare bulunduğunda ve ekonomi toparlanmaya başladığında, yöneticilerimizin borcu görmezden gelemeyeceğini düşüyorum. Ulusal borcumuz, yıl sonuna kadar ekonomimizin büyüklüğünü aşacak. Elbette böyle gitmeyeceğini düşüyoruz ancak böyle giderse 2030’da ikinci dünya savaşı sonrası gayri safi yurt içi hasılasına yaklaşacaktır.” diyerek sözlerini tamamladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı