Alternatif Bank Kimin? Sahibi Kim?

alternatif bank kimin

1991 senesinde kurulmuş olan Alternatif Bank, bir Katar bankasıdır. İlk önce bankanın yüzde 75 sahibi olan The Commercial Bank, 2016 senesinde ise kalan hisseleri de alarak bankanın tek sahibi olmuştur. Katar’ın en büyük ve en eski özel bankası olan The Commercial Bank, aynı zamanda ülkemizdeki Alternatif Bank’ın da sahibidir.

Banka, bireysel, kurumsal ve ticari bankacılıkta faaliyet göstermektedir. Bankanın ülkemizdeki şube sayısı bu yıl 48’e ulaşmıştır. Ayrıca bankanın çalışan sayısı da 1000’i geçmiştir. Yani banka için yavaş yavaş ülkemizin de en büyük bankalarından biri haline gelmeye başladığını söyleyebiliriz.

Alternatifbank Kimin? Sahibi Kim?

Alternatik Bank’ın resmi sayfasında da görebileceğiniz gibi bankanın sahibi ile birlikte beş ortağı bulunuyor. Bunlar:

  • The Commercial Bank,
  • Orient,
  • CBQ Finance Limited,
  • Commercial Bank Financial Services,
  • CB Global Limited’tir.

Bankanın mevcut internet sitesinde de sitenin Katar merkezli olduğu görülmektedir. Şirketin tamamının Katarlı şirket tarafından alınması süreci 2013 yılında başlamış ve 2016’da da tamamlanmıştır.

Şirketin Diğer Bankaları

Katar’ın en köklü şirketleri arasında yer alan şirketin sermayesi yüzde 100 Katar’dır. Ayrıca bankanın Alternatif Menkul ile Alternatif Lease adındaki kuruluşları da ülkemizde faaliyet göstermektedir. Bu mevcut şirketlerin hisselerinin tamamı The Commercial Bank şirketinindir. Bankanın sahibi olan şirket Katar’daki National Bank of Oman’ın da sahibidir. Ayrıca şirketin BAE’de faaliyet gösteren United Arab Bank’ın da sahibi olduğu bilinmektedir.

Alternatif Bank’ın Güvenirliği

Alternatif Bank, ülkemizde geniş faaliyet ağı bulunan bankalardan biridir. Özellikle ticari faaliyet alanında da hizmet veren bankanın ülkemiz dışında BAE, Katar ve Umman’da da hizmet verdiği bilinmektedir. Peki, Alternatif Bank güvenilir mi? Alternatif Bank’ta yatırım yapabilir miyiz? Buna cevap olarak evet diyebiliriz. Bankanın güçlü bir sermayesi bulunduğu için bankalar güvenilir bankalar arasında sayılmaktadır.

Bankanın ATM Ağı

Bankada yatırım yaptım ancak bankaya her yerden ulaşabilir miyim? Evet, bankanın bini aşkın çalışanının bulunduğu 48 tane şubesi var. Ayrıca bankanın hem kendi hem de anlaşması bulunan yani ücretsiz işlem yapabileceğiniz 6500 civarında ATM’si bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu