Akbank Kimin Bankası? Kime Ait? 2022 Sahibi

Akbank kimin? Akbank kime ait gibi soruların cevabını bu sayfamızda yer alan bankanın tarihçesinden ve günümüzdeki ortaklık yapısından öğrenebilirsiniz.

Akbank kimin diye merak ediyorsanız; Akbank, büyük hissedarı olan Sabancı Holding’e aittir. 2022 itibarıyla 826 şube ile hizmet vermeye devam eden Akbank, ülkemizin en kalabalık ailelerinden biridir. Akbank kime ait, kimin bankası sorularına yanıt vermeden önce merak edilen tüm detayları da sizinle paylaşmayı düşünüyoruz.

14 bine yakın çalışana ev sahipliği yapan ve milyonlarca müşterisi ile birlikte ülkemizin en büyük bankalarından bir tanesi olan Akbank, Sabancı Holding bünyesinde hizmet veriyor. Sabancı ailesinin ortaklık payına baktığımızda %48.9 gibi bir değer karşımıza çıkıyor ve söz sahibi şirketin kim olduğu sorusuna da bu hisse payıyla net bir şekilde yanıt vermiş oluyoruz.

Akbank’ın Kuruluş Tarihçesi

Akbank, Adana’da 30 Ocak 1948 yılında özel sermayeli bir banka olarak hayata geçmiştir. Adana bölgesindeki pamuk üreticilerine finansman desteği sağlamak amacı ile kurulmuştur. İstanbul şubesini Sirkeci’de 14 Temmuz 1950 yılında açmıştır. Genel müdürlüğün İstanbul’a taşınması ile birlikte şube sayısını artırmıştır. Görüldüğü gibi Akbank tarihçesi uzun yıllara dayanıyor.

Akbank, 1990 yılında halka açıldı. İkinci halka arz ile 1998 yılında uluslararası piyasalarda, American Depository Receipt olarak işlem görür hale geldi. Banka faaliyetlerini yurt genelindeki 21 bölge ve genel müdürlük ile birlikte sürdürür. 13 binin üzerinde çalışanı vardır. Banka şubeleri dışında, Akbank mobil, Akbank internet, çağrı merkezi , 4900 ATM ve diğer kanallar ile hizmetlerini sunmaktadır. Akbank yurt dışında yürüttüğü faaliyetleri, Malta’da ve Almanya’da bulunan iştiraki Akbank AG ile sürdürmektedir.

Akbank’ın 2000’li Yıllar ve Sonrasındaki Yenilikleri

Akbank, müşterilerine sunduğu birçok yeniliği ve hizmetleri ile müşteri ihtiyaçlarına hızlı çözümler üretmiştir. İnovasyonun benimsenmesi amacı ile 2016 yılında “Akbank LAB” yani Akbank İnovasyon Merkezi kurulmuştur.

2018 yılında, yüz tanıma teknolojisi ile fatura ödeme, Akbank mobile giriş, para transferi, uluslararası para transferi gibi öncü niteliğinde projeler sunulmuştur. 2010 yılında Akbank bankacılık merkezi hizmete girmiştir. 31 Aralık 2018 itibari ile Akbank, 5.2 milyar ABD doları piyasa değerini elinde bulundurur.

Akbank’ın Açılımı Nedir?

İlginç bir bilgi ile devam etmek istiyoruz ve Akbank kimin bankası sorularına cevap verdikten sonra bu kısaltmanın neyi ifade ettiğini de hep birlikte inceleyelim istedik. Akbank, Adana-Kayseri bankasının kısaltması olarak karşımıza çıkıyor. Adana ve Kayseri şehirlerimizin ilk harfini alarak “AK” kısaltmasını almış ve sonuna da banka eklenmiştir.

Akbank’ta Bankacılık Uygulamaları

Akbank, standart bankacılığın yanında farklı alanlarda yürütmektedir. Bunlardan bazıları, Aksigorta A.Ş. ve AvivaSA Emeklilik gibi sigortacılık faaliyetleridir. Akbank’ın bankacılık uygulamaları ise şu şekildedir;

  • Kurumsal ve yatırım bankacılığı
  • Kobi bankacılığı
  • Bireysel bankacılık
  • Ticari bankacılık
  • Hazine işlemleri
  • Özel bankacılık
  • Uluslararası bankacılık

Akbank resmi web adresi: akbank.com

Akbank’ın Stratejik Hedefleri

Akbank’ın müşteri memnuniyeti ve müşteri deneyimi noktasında Türkiye’nin en iyi bankası olma hedefleri vardır. Avantajlı maliyet yapısını sürdürmek isterken, etkin risk yönetimini en etkin şekilde kullanmak istiyor.

Banka, müşteri deneyimini tüm kanallarda sağlamak, yenilikçi çözümler sunmak, müşteri değerini artırmak, teknolojik yatırımlar, insan kaynağına yatırım yapmak, geleceğin bankası olmak için adımlar atmak gibi birçok stratejik hedef belirlemiştir.

Akbank, günümüzde en çok tercih edilen bankalardan bir tanesidir ve hali hazırda yatırım almaya devam ediyor. Genel merkez an itibarıyla İstanbul’da bulunuyor ve bankanın birçok faaliyeti de yine bu şehirden ve genel merkezden yürütülüyor. Çiftçilere verilen desteğin yanı sıra kobiler için de çok özel fırsatlara yer veren bankayı sizler de tercih edebilir ve sunulan fırsatlardan en iyi şekilde faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu