Akbank Kimin Bankası? Kime Ait?

akbank kimin

Akbank kimin diye merak edenler; Akbank, büyük hissedarı olan Sabancı Holding’e aittir. 2019 itibarıyla 826 şube ile hizmet vermeye devam eden Akbank, ülkemizin en kalabalık ailelerinden bir tanesidir. 1984 yılında bir proje olarak ortaya atılan ve 1950 yılında ilk şubesi ile çalışma hayatına başlayan banka, Sirkeci’de kurulmuş ve günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Akbank kime ait, kimin bankası sorularına yanıt vermeden önce merak edilen diğer detayları da sizinle paylaşmayı düşünüyoruz.

14.000’den çalışana ev sahipliği yapan ve milyonlarca müşterisi ile birlikte ülkemizin en büyük bankalarından bir tanesi olan Akbank, Sabancı Holding bünyesinde hizmet veriyor. Sabancı ailesinin ortaklık payına baktığımızda %48.9 gibi bir değer karşımıza çıkıyor ve söz sahibi ailenin kim olduğu sorusuna da bu pay ile birlikte net bir şekilde yanıt vermiş oluyoruz.

Akbank’ın Kuruluşu…

Akbank kimin sorusuna yanıt verdikten sonra bankanın kuruluşuna uzanalım ve bu konudaki soru işaretlerini de ortadan kaldırmaya çalışalım. Hacı Ömer Sabancı, Nuh Naci ve Nuri Has önderliğinde kurulan banka, Kayserili iş adamlarının güçlü desteği ile birlikte günümüze kadar ulaşmayı başardı. Çukurova Bölgesindeki çiftçilerin imdadına yetişen ve sunduğu teşvikler ile birlikte adından söz ettirmeyi başaran bu yapılanma, hali hazırda toprak sahiplerinin en büyük yardımcılarından bir tanesidir.

Genel müdürlük binasının 1954 yılında İstanbul’a taşınması ile birlikte faaliyetler çok daha kusursuz ve profesyonel bir seviyeye ulaştı diyebiliriz.

Akbank’ın Açılımı Nedir?

İlginç bir bilgi ile devam etmek istiyoruz ve Akbank kimin merakını giderdikten sonra bu kısaltmanın neyi ifade ettiğini de hep birlikte inceleyelim istedik. Akbank, Adana-Kayseri bankasının kısaltması olarak karşımıza çıkıyor. Adana ve Kayseri şehirlerimizin ilk harfini alarak “AK” kısaltmasını almış ve sonuna da banka eklenmiştir.

Günümüzde en çok tercih edilen bankalardan bir tanesidir ve hali hazırda yatırım almaya devam ediyor. Genel merkez an itibarıyla İstanbul’da bulunuyor ve bankanın birçok faaliyeti de yine bu şehirden ve genel merkezden yürütülüyor. Çiftçilere verilen desteğin yanı sıra kobiler için de çok özel fırsatlara yer veren bankayı sizler de tercih edebilir ve sunulan fırsatlardan en iyi şekilde faydalanabilirsiniz.

Yorum Yapın