ABD’de Yabancı Öğrenciler Ekonomiye 44 Milyar Dolar Katkı Sağladı

ABD'de Yabancı Öğrenciler Ekonomiye 44 Milyar Dolar Katkı Sağladı

ABD başkanı Donald Trump geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada yabancı öğrenciler derslerini online olarak alacaksa ülkeden gitmeleri lazım şeklinde bir açıklama yapmıştı. Bu durum Amerika’da oldukça tepki topladı. Açıklamadan sonra yüz binlerce öğrencinin geleceği belirsizliğe düştü ve tekrar açılmayı planlayan okulların bütçelerini zorladı. Ülkedeki yabancı öğrenci sayısı azımsanmayacak kadar çok. Yükseköğretimdeki kayıtların %5’ini yabancılar oluşturuyor.

Ticaret Bakanlığının verilerine göre 2018 yılında yabancı öğrencilerin ABD ekonomisine 44 milyar dolar katkı sağladığı açıklandı. Amerika’daki 1 milyondan fazla yabancı öğrencinin %58’i gelirlerini kendi kaynaklarından veya ailesinin desteğiyle sağlıyor. Öğrencilerin yüzde %5’i ise yabancı devletlerden ve üniversitelerden sağladığı sponsorlarla okuyor. Verilere göre yabancı öğrencilerin büyük bir çoğunluğunu Çinliler oluşturuyor ve dolayısıyla Çinli öğrencilerin sağladığı katkı diğerlerine oranla daha fazla.

Amerika’da şöyle bir gerçek var ki yabancı öğrencilerin ekonomiye katkısı yerel öğrencilerden çok daha fazla. Yabancı öğrenciler için eğitim ücreti ve diğer masraflar amerikan öğrencilere göre daha pahalı. Devletin durum karşısında nasıl bir karar alacağı henüz belirsizliğini koruyor. Yabancı öğrencilerin ekonomiye sağladığı katkının alınacak kararda etkili olması okulların şuan en büyük isteği. Net kararın ilerleyen günlerde açıklanması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı