65 Yaş Üstü Yaşlılara Tanınan Haklar Nelerdir?

Günümüzde 65 yaş üstü yaşlılarımıza birçok hak ve yardım sağlanmaktadır. Hasta, yoksul, maddi anlamda zorluklar yaşayan, geçimini sağlayamayan, bakıma muhtaç, kimsesi olmayan yaşlılarımız özel birçok yardım ve destek sağlanıyor. Devlet tarafından destek sağlanması yaşlılarımız için oldukça etkili önemli bir yere sahip.

65 Yaş Üstü Yaşlılara Sağlanan Hizmetler Nelerdir?

65 yaş üstü yaşlılarımıza sağlanan birçok hizmet ve yardım bulunuyor. Bu yardımlar ihtiyacı olan kimsesi olmayan yaşlılarımız özel birçok alanda yemek, sağlık, ulaşım, maddi gibi birçok konuda verilmesini sağlar. Tüm yaşlılarımızın aslında yararlanabileceği hizmetleri detaylı söyleyebiliriz.

2022 Maaş Aylığı Yardımı

Yaşlı ve maddi durumu olmayan 65 yaş üstü yaşlılarımıza sağlanan maddi yardım öncelikle 754 TL olan üç ayda bir ödenen maaş olarak karşımıza çıkıyor. Buna 65 yaş aylığı eklenerek 2022 TL’ye ulaşan bir maddi yardım oluyor. Yaşlılık aylığı için yaşlılarımız bulundukları şehir veya ilçe kaymakamlıklara başvuru yapabilir. Ayrıca Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğüne de ayrıca görüşüp başvuru sağlayabilirler.

Ambulans Ve Sağlık Yardımı

Ülkemizde tüm belediye, il ve ilçelerde mevcut olan birçok yaşlı, hasta, engelli ve ihtiyacı olan başta yaşlılarımız için oldukça önemli bir hizmet sağlık ve ambulans hizmetidir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere Alo 153 gibi, her yerde bulunan bu hizmete belediyenin numaralarından ulaşabilirler.

Bedava Ulaşım İmkanı Hizmeti

65 yaş üstü yaşlılarımız için yine çok önemli bir hizmet olan ulaşım hizmetidir.  Yaşlılarımız çalışmadığı için genelde gezmek isterler. Bir yerden bir yere giderken ulaşım imkânının ücretsiz olması sebebiyle daha kolay ulaşım sağlayabilirler. Başta şehir içi otobüs, demiryolu, denizyolu ve şehirlerarası hatlardan yüzde 50 yararlanabilir imkana sahiptir. Toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilirler.

Ucuz Konut İmkanı Hizmeti

Ülkemizde hemen hemen her sene tüm ilçe, belediye ve büyük şehirlerde TOKİ konutları yapılmakta. Devlet tarafından yapılan bu konutları büyük bir kısmı emekli yaşlı veya ihtiyacı durumu olmayan yaşlılarımıza ayrılıyor. Ayda 250 TL gibi rakamlarla sahip olabileceğiniz konutlar için ‘444 86 54’ numaraları telefondan detaylı bilgi edinebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu