5 Yıl Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır? (2022 Tüm Şartlar)

5 yıl ödemesiz hayvancılık kredisi

Ülke içerisindeki ihracatı arttırmak ve kalkınma hedefleri sebebi ile çiftçiye verilen destek her geçen gün daha da artıyor. Devlet tarafından desteklenen birçok banka, çiftçi ve üreticilere özel birbirinden avantajlı bir çok kredi paketini çiftçilere sunmaktadır. Bunlardan en çok bilinen ve merak edilen 5 sene geri ödemesiz hayvancılık kredisine başvurmayı düşünen vatandaşlarımız için bu yazımızı derledik.

5 Sene Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Nedir?

2017 yılında Türkiye Cumhuriyeti Resmi Gazetesi’nde de yayınlanan ve üreticilere özel kalkınma planları arasında bulunan devlet destekli 5 sene geri ödemesiz devlet kredisi yardımı; birçok banka tarafından çiftçilerin başvurması sebebi ile verilmeye başlandı. Her yıl binlerce çiftçinin yararlandığı destek paketi, çiftçi ve üreticilere daha çok üretim, ihracat yaparak hem ülkeye hem de üretimi arttıracak materyallere hızlıca ulaşmak hedefleniyor.

Bu paket sayesinde binlerce çiftçi ve üreticiye yeterli maddi istihdam sağlanacakken, bu sayede diğer ülkelere yapılan ihracatın en üst seviyelere çıkması hedefleniyor. Çiftçiye yapılan benzin indiriminden sonra sevindirecek bir diğer haber olan ve resmi gazete de yayınlanan hayvancılık kredisine şimdiden binlerce çiftçi ve üretici başvurmuş durumda.

5 Sene Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Hayvancılık kredisine başvurmak isteyen çiftçi ve üreticilerin başvuru yapmadan önce Tarım Bakanlığı tarafından yayınlanan başvuru şartlarını mutlaka okuması gerekmektedir. Bu başvuru şartlarına göre yapılan elemeler sonucu bir kesim üreticiye tanınan hayvancılık kredisi, başvuru şartlarına uygun olan üreticilere devlet tarafından desteklenmiş bankalar aracılığı ile verilmektedir. Bu krediden yararlanmak isteyen çiftçi ve üreticiler; Ziraat Bankası ve Şekerbank başta olmak üzere devletin imkan sunduğu birçok bankaya başvurarak 5 sene geri ödemesiz hayvancılık kredisini alabilir ve kullanmaya başlayabilir.

Hayvancılık Kredisi Hangi Sektörler İçin Verilmektedir?

Hayvancılık kredisi başvurusunda bulunmak isteyen kişiler için Tarım Bakanlığı resmi internet sitesinde yayınlanmış olan ”5 sene geri ödemesiz hayvancılık kredisi başvuru şartları”, başvurmak isteyen üreticilerin okuması adına site üzerinden ulaşılabilmektedir.

Hayvancılık kredisine başvurmak isteyen çiftçi ve üreticilerin, kredileri almaları için bulundurması gereken şartlar şunlardır;

 • Ekilecek alan satın alımı veya büyütülmesi,
 • Harman ve hasat dönemi için gerekli destek,
 • Üretilen ürünlerin global anlamda reklamı için gerekli maddiyat,
 • Organik ürün üretimi yapan üreticiler için destek,
 • Sözleşme aracılığı ile yürütülen üretim yerlerinin istihdam değerleri için destek, gibi sebepler ile çiftçi ve üreticiler hayvancılık kredisine başvurarak kredilerinin onaylanmasını bekleyebilmektedir.

Bu sebeplerden biri ile hayvancılık kredisine başvurmak isteyen kişiler, başvurularını kolaylıkla gerçekleştirebilmektedir.

5 Yıl Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Başvuru Şartları

küçükbaş hayvan kredisi

Devlet tarafından çiftçilere sunulan en büyük avantajlardan biri olan 5 sene geri ödemesiz hayvancılık kredisinden yararlanmak isteyen vatandaşlar için, bankaların istediği bir takım başvuru şartları bulunmaktadır. Başvuru şartlarından bazıları şunlardır;

 • Hayvancılık sektörü içerisinde en az 5 yıllık deneyim sahibi olmak.
 • Anonim şirket adı altında son yıllarda en az bir yıl zarar veya zarara yakın bir tabloda kapatmış olmak,
 • İpotekli hiçbir mal varlığının bulunmaması.
 • En az hayvan sınırlandırması: Büyük baş hayvanlarda 50, küçükbaş hayvanlarda 200 şeklinde.
 • Son 5 yıl içerisinde çekilmiş herhangi bir tarım kredisi olmaması.

Bu şartlar sonucunda başvuru şartlarına uyan tüm üretici ve çiftçiler, hayvancılık kredisini alabilmek için ilk aşamayı atlatmış sayılmaktadırlar. Bu başvuru şartlarına uyum sağlayan üreticiler, en yakın devlet destekli bankaya başvurarak hayvancılık kredisi hakkında kolaylıkla bilgi alabilmektedirler.

Hayvancılık Kredisi Başvuru Aşamaları

Hayvancılık kredisi talebinde bulunmak amacı ile banka arayışında olan çiftçi ve üreticiler, birkaç doğru başvuru adımı ile kolaylıkla seçtikleri banka üzerinden başvurularını tamamlayabilmektedirler. İlk başvuru aşamaları şöyledir:

 • Devlet destekli çalışan bir banka seçimi yapılmalı.
 • Bu bankanın sunduğu sektörler içerisinde, başvuru yapan çiftçi veya üreticinin hangi sektör içerisinde bulunduğunun tespiti yapılmalı.
 • Sektör tespitinden sonra bilgilerin doğruluğu için gerekli evraklar teslim edilmeli.
 • Talep edilen kredi miktarı bankaya bildirilerek onay ya da ret cevabı beklenmeli.
 • Onay gelmesi durumunda vade ve faiz oranları üzerinden anlaşmaya oturulmalı.

Bu aşamalardan sonra hiçbir pürüz çıkmaması halinde, kolaylıkla hayvancılık kredisi başvurunuzu tamamlayarak devlet destekli 5 yıl geri ödemesiz hayvancılık kredisi almaya hak kazanan üreticilerden olabilirsiniz.

5 Yıl Ödemesiz Hayvancılık Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Hayvancılık kredisi almak isteyen ve Tarım Bakanlığı tarafından açıklanmış Hayvancılık Kredisi Başvuru Şartları’na uyan çiftçi ve üreticiler, devlet destekli bir banka ile çalışmaları durumunda; bankaların bu vatandaşlardan kredi talebi için isteyeceği bir takım evraklar bulunmaktadır. Bu evraklar;

 • ÇKS evrak fotokopisi
 • Muhtarlıktan alınacak ve çiftçilik veya hayvancılık yaptığına dair kanıt belgesi
 • Rehin bırakılabilecek taşınmaz mal varlığı tapusu
 • Nüfus hürriyet evrak kopyası

Bu evraklar ile en yakın devlet destekli bankaya başvurarak başvuru yapılabileceği gibi, bazı bankalar ekstra güven olarak bir takım evrak fazlalığı isteyebilmektedir. Bu gibi durumlarda bankanın atacağı stratejik adımları izleyerek gerekli evrakları tespit ederek, 5 sene geri ödemesiz hayvancılık kredisi başvurunuzun ilk aşamasını tamamlayabilirsiniz.

5 Yıl Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar

Hayvancılık kredisi almak isteyen birçok çiftçi ve üretici, başvuru yapmak için banka seçimi konusunda kararsızlık yaşamaktadırlar. Devlet destekli birçok banka tarafından 5 sene geri ödemesiz olmak üzere verilen hayvancılık kredilerini, detaylı bir şekilde öğrenebilmek adına bankaya giderek sıcak temas ile detaylara hakim olmalısınız.

Bilinen üzere Resmi Gazete’de adı geçen bankalar arasında Ziraat Bankası, Şekerbank, İş Bankası, TEB, QNB Finansbank bulunurken; devlet desteği olmadan çiftçi ve üreticilere birçok kredi avantajı sunan birçok banka bulunmaktadır. Bu nedenle geniş bir araştırma portföyü hazırlayarak ilerlenmesi gereken aşamada, birçok hayvancılık erbabı devlet destekli bankalardan yana oyunu kullanmaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için İlginizi çekebilir: Ziraat Bankası çiftçi kredisi sayfamıza bakabilirsiniz.

Hayvancılık Kredisi Faiz Oranları

Devlet tarafından kalkınma planı olarak çiftçilere yapılan yardımlar arasında bulunan 5 sene geri ödemesiz hayvancılık kredisi, oldukça düşük faizler ile üreticilerin hizmetine sunulmaktadır. Bunlar arasında Ziraat Bankası ve Şekerbank, %0,43 oranında bir faiz ile 5 sene ödemesiz krediler sunarken; birçok bankanın üreticilere özel bilinen faiz oranları mevcuttur.

Talep edilen veya banka tarafından hak tanınan kredi miktarına ve vade süresine göre değişiklik gösteren faiz oranlarının hesaplaması, krediyi çekmeden önce kredi talep eden üreticilere sunularak karar aşamasına bırakılmaktadır. Bu yüzden birçok bankadan fiyat araştırması yaparak farklı faiz ve vade oranlarını ortaya koyarak, en doğru karar çiftçi ve üreticiler tarafından verilmektedir.

5 Sene Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Faiz Hesaplaması

Hayvancılık kredisi talebinde bulunan birçok çiftçi ve üreticiye özel faiz oranları sunan devlet destekli bankalar, her yıl binlerce üreticiye geri ödemesiz hayvancılık kredisi imkanı sunmaktadır. Bu hayvan kredisi için yapılan faiz hesaplamaları için; 12 ay için %4 faiz oranı açıklanmıştı. 2022 yılında bu oran %8’e çekilirken, Ziraat Bankası tarafından üreticilere özel çıkartılan hayvancılık kredisi sayesinde %75 faizlerde düşüş uygulanarak bu oran %2’ye düşürüldü. Bu sayede birçok üreticinin başvurduğu 5 yıl ödemesiz hayvancılık kredisi %2 gibi düşük bir faiz oranı ile Ziraat Bankası tarafından üreticilere verilebilirken, bu oranın çekilen kredi miktarı, çekilen sektör alanı gibi nedenler ile değişebileceğini bildirelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu