1500 Kredi Notu İyi Mi?

Bankalarda bütün herkese ait kredi notu bulunmaktadır. İster banka müşterisi olsun isterse olmasın, banka da bir kredi notu hesabı bulunur. İşlem yapmayan banka kullanmayan kişilerin kredi notları 0 olarak değerlenir. İlerleye dönemlerde yapılan işlemler ile doğru orantılı olarak ta bu puan artar.

Kredi Notu Kredi Çekebilmeyi Kolaylaştırır

Kredi notları bir deyişle bankaların dilidir. Yani bankalar kişiler hakkında bilgiyi kredi notlarına bakarak edinirler. Kredi notu olmayan kişiler güvensizlik verdiğinden dolayı kredi onayı vermezler. Ancak kredi yüksek olan kişiler için kredi onayı anında çıkmaktadır. Kişilerin kredi çekmelerinde aranan nitelikler sadece kredi notları değildir. Kredi notunun ne kadar krediye limit tanıdığı da önemlidir. Yani kredi notu yüksek diye sınırsız kredi çekemez. Aşamalar ile belirlenen bir sistem vardır. Bu sistem dahilinde puanın karşılık geldiği kadar krediye onay verilmektedir. Kredi çekmek isteyen bir birey çok yönlü olarak soruşturulur. SGK kaydı, aylık geliri gibi diğer unsurlar da göz önünde tutulmaktadır.

Kredi Notları Ne Anlama Gelir?

Kredi puanları hangi seviyede ne kadar kredi kazandırır. Hangi seviyelerde gereksiz görülür. Kredi puanı alınır alınmaz hemen kredi çekmek mümkün değildir. Önce belirli bir seviyeye ulaşmak gerekir.

0-800 arası kredi notu olan bir birey, en düşük not aralığındadır. Buna düzensiz ödemeleri neden olmaktadır. Ek olarak hiç işlemi olmayan kullanıcılar bu grupta yer alırlar.

801- 1300 puan arası kullanıcılar, krediyi kefille çekebilecek duruma gelmiştir. Kefil veya ipotek karşılığı bankadan kredi için onay alınabilir. Bu nokta da iş birazda bankanın inisiyatifine kalır. Yani müşteri banka ile iyi ilişki içerisinde ise rica ile kredi onayı aldırabilir.

1301- 1500 arası puana sahip bireyler, riski az bulunduran kişilerdir. Çok aşırıya kaçmadıkça istedikleri krediyi kullanabilecekleri puana ulaşmışlardır.

Yani bankacılık hareketlerinde banka ile çok çalışan bir kişi 1500 puanı garantiler ise çok rahat kredi kullanabilir. Bu süreçten sonra puanı düşürmemek için gayret etmelidir. Puan durumu 1300 seviyesinden düştüğünde kredi çekme konusunda risk yaşayabilir. Ancak bu not düzeyinde devam ettiği sürece bankalardan kullanacağı kredinin onaylanmaması durumu yoktur.

İlgili İçerikler:

Kredi notu nasıl yükseltilir?

Kredi notu kaç olmalı?

Ücretsiz kredi notu sorgulama

Yorum Yapın