Tazminat Almak İçin Kaç Ay Çalışmak Gerekir?


Tazminat Almak İçin Kaç Ay Çalışmak Gerekir?

Tazminat yani kıdem tazminatı, işçilerin bazı sebepler nedeni ile işinden ayrılma durumunda işverenden alacağı 4857 sayılı İş Kanununca ödenmesi zorunlu paradır. Bu tazminatın verilmesi ile gereksiz yere insanların işten çıkarılmasının önüne geçilmek istenmiştir. Bununla birlikte belli bir emeğin verilmesinin de karşılığı olarak düşünülebilir. Bu şartlarda tazminat almak için kaç ay çalışmak gerekir? Sorusunun cevabını vermeden önce şartlarını öğrenmek gerekir.

Kıdem Tazminatı Almak İçin Şartlar Nelerdir?

  • İşçi kendi isteğiyle işten ayrılmamalı
  • İşçinin işten çıkarılma nedeni ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı olmamalı.
  • İşçinin kendi isteği çerçevesinde işten ayrılması durumunda iş yasasının 24. Maddesi gereğince işçinin kendince haklı olduğu sebep nedeni ile hemen işi bırakması şartına ait olmalıdır.
  • İşçinin kendi isteği çerçevesinde işten ayrılması durumunda askerlik nedeni ile işten ayrılmak zorunda kalmasıdır.
  • İşçinin bayan olması durumunda çalışırken evlenmesi durumunda bir sene sonra işten ayrılmasıdır.
  • İşçinin emekli olabilmek için kuruma toplu şekilde para ödeyerek emeklilikle ilgili şartlarını yerine getirmesi gerekmektedir.
  • Tazminat almak için kaç ay çalışmak gerekir? İşçinin en az 7000 gün prim ödemesi ya da 25 yıl sigorta ile 4500 gün prim ödeme gününü tamamlamış olması gerekmektedir.

Tazminat Alabilmesi İçin İşçinin Ne Kadar Süre Çalışması Gerekmektedir?

İşçinin hak edeceği kıdem tazminatını hak edebilmesi için işinden ayrıldığı günden itibaren en az olarak 1 yıl çalışmışlığının olması yani 1 yıl kıdemli çalışması zorunludur. İş kanunu 14. Madde 1. Fıkrası gereğince ‘’işçi çalışmaya başladığı tarih itibarı ile hizmet süresinde her çalışarak bitirdiği yıl için işçiye 30 gün çalışmışlık ücreti kadar tazminat ödemek zorunda olduğunu belirtir.’’ Bu maddenin gereğince 1 yıl gibi bir zamanın yani 12 ayı çalışarak doldurmuş olması gerekmektedir.

Tazminat almak için kaç ay çalışmak gerekir? Diye sorulduğunda işçi, çalışma süresinin süresinin 1 yıldan daha az olması durumunda ise kıdem tazminatı almaya hak kazanmamaktadır. İşten ayrılan bu işçiye çalıştığı zaman içinde olsa kıdem tazminatı ödenmemektedir. Kanuna göre 1 yıl süreci mecburdur. İşverenin sadece işçinin kıdem tazminatı almaması için bir yılın dolmasına az bir zaman kala işten çıkartma durumu olursa, bunun ispatı durumunda işçi kötü niyet ve aynı zamanda kıdem tazminatı da alamaya hak kazanabilir.

 
 

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*